Jak wiadomo boks jak i inne sporty walki to walka pierwszego kontaktu, która bardzo często sprzyja urazom, nie tylko ciała, ale także mózgu. Jakie uszkodzenia mogą wywołać nadmierne i zbyt częste ciosy w głowę?

Badanie poprowadzone zostało przez dr Charlesa Bernicka z Cleveland Clinic i uwzględniało analizę 93 bokserów i 131 zawodników MMA. Wyniki tych osób zostały porównane z osobami nie uprawiającymi sportów walki i bez urazów głowy.

Wszyscy zawodnicy uczestniczący w badaniu wykazywali doświadczenie na ringu w zakresie 1-20 lat. W testach wykonywano badania MRI mózgu i testy pamięci oraz czas reakcji i inne zdolności poznawcze i intelektualne. Pierwszym wynikiem były dane, że osoby z urazami głowy wynikającymi z trenowania sztuk walki miały mniejszą objętość mózgów a prędkość przetwarzania informacji była znacząco mniejsza niż u osób bez urazów głowy.

Zauważono również, że większe zmiany w mózgu wykazywały osoby, które w młodszym wieku rozpoczynały karierę zawodnika sztuk walki. Oprócz tego zauważono, że im więcej walk stoczył dany zawodnik, tym mniejsza była jego objętość mózgu i mniejsza wydajność procesów intelektualnych.

Najgorzej w tym zestawieniu wypadli bokserzy, którzy z racji formy walki wykazywali największe urazy głowy, a tym samym ich objętość mózgu była najmniejsza ze wszystkich grup, podobnie jak procesy psychiczne, które odbywały się najwolniej.

Źródło:British Journal of Sports Medicine

Komentarze: