Odkryto, że istnieje molekularny „przycisk”, który może resetować nasz metaboliczny zegar. Jaki w tym cel? Otóż dzięki temu będziemy w stanie efektywniej leczyć choroby metaboliczne, poznawcze i neurologiczne.

W badaniu opublikowanym na łamach „Nature Neuroscience” zostały zawarte informacje dotyczące naszego zegara biologicznego i możliwości jego resetowania. Za takie zjawisko odpowiada proces zwany fosforylacją i wywoływane jest przez światło.

Rytmy okołodobowe

To badanie jest pierwszym tego typu i wyjaśnia ono to jak światło reguluje syntezę białek i jak to wpływa na działanie zegara metabolicznego.

Aby dowiedzieć się więcej o tym procesie naukowcy przeprowadzili eksperyment. Zmutowali białko elF4E, które odpowiada za mechanizm zegara metabolicznego. Wszystkie ssaki mają ten sam zegar metaboliczny, zatem badania na myszach mają odzwierciedlenie na ludziach.

Myszy hodowano w klatkach wyposażone w kółka do biegania. Naukowcy rejestrowali i analizowali aktywność mózgu i rytm zegara metabolicznego.

Wyniki były takie, że u zmutowanych myszy gorzej przebiegał proces rytmu dobowego światło/ciemność. Okazuje się, że specjalnie przeprowadzona mutacja białka elF4E doprowadziła do zrozumienia rytmu dobowego. Mogąc odpowiednio manipulować tym białkiem możemy także resetować nasz zegar biologiczny i ustawiać go pod nasze potrzeby. Takie przynajmniej są domysły naukowców.

Regulacja zegara metabolicznego może pozwolić nam rozumieć wiele metabolicznych zaburzeń, pogorszenie stanu psychicznego (depresja) czy chronić przed zaburzeniami poznawczymi.

Źródło:  „Light-regulated translational control of circadian behavior by eIF4E phosphorylation,” Ruifeng Cao et al, Nature Neuroscience, published online April 27, 2015. dx.doi.org/10.1038/nn.4010

Komentarze: