Zespół badaczy z Izraela i Australii znalazł sposób, aby regenerować komórki sercowe u myszy. Jest to niezwykle ważny i przełomowy proces, który dzięki udziałowi hormonów pozwala na podział komórek i przyspieszenie regeneracji tkanek.

Najnowsze odkrycie zostało opublikowane w magazynie „Nature Cell Biology”. Dotyczy ono zaburzeń pracy serca i wywoływaniem przez nie ataków serca i uszkodzeń tkanek sercowych. Dzieje się tak zazwyczaj poprzez zablokowanie naczyń krwionośnych. Niestety, komórki sercowe nie ulegają regeneracji, co zawsze zwiększa ryzyko ponownego zawału.

To, dlaczego serce się nie regeneruje jest obiektem badań wielu naukowców. Niektórzy z nich sugerują, że jest to skorelowane z naszym układem odpornościowym, a komórki sercowe zostają uśpione tuz po urodzeniu. Badacze z Izraela i Australii znaleźli jednak sposób na „obudzenie” komórek sercowych, aby zmusić je do podziału i regeneracji.

Jak regenerować serce?

Odkryto, że stymulując system sygnalizacji w sercu poprzez hormon zwany neureguliną dochodzi do podziału komórek sercowych. To z kolei przyczynia się do regeneracji uszkodzonych komórek serca i przywrócenie ich siły.

Wyniki tych badań wywołały wielkie zainteresowanie w świecie kardiologicznym. Wszelkie badania wykonywano do tej pory na myszach i w większości wypadków z pełnym sukcesem. Nie wiadomo jednak wciąż, jak mogą reagować na to ludzkie serca.

Źródło: Nature Cell Biology

Komentarze: