Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, twoje ciało starzeje się z roku na rok, bo taki jest rytm natury. Jednak badania naukowe przeprowadzane dość powszechnie w amerykańskich ośrodkach naukowych pokazują, że po 40. roku życia nasze ciało może starzeć się wolniej o około 6 miesięcy na każdy rok. Oznacza to, że 44-latek może mieć ciało 40-latka, a 70-latek ciało 60-latka. Tak być może, ale nie musi – wszystko zależy od nas samych.

Nietrwałość tkanki mięśniowej

Czy mamy świadomość tego, że 90% ludzi w wieku ponad 35 lat podlega prawom biologii wymuszającej stopniową utratę tkanki mięśniowej? To jeszcze nie wszystko, bo jednocześnie ciało traci swój młodzieńczy kształt i sprężystość na skutek gromadzenia się tkanki tłuszczowej, która zastępuje mięśnie, mimo że kaloryczność spożywanych potraw jest taka sama jak przedtem.

Na szczęście taką niekorzystną tendencję można odwrócić przez dobór odpowiednich ćwiczeń oraz właściwego jedzenia i picia. Zmiany nawyków stają się sygnałem dla mózgu, aby zwolnił tempo starzenia się.

Jak zatrzymać procesy zanikowe

Eksperci z dziedziny anti-aging (stop starzeniu się) doceniają wprawdzie witaminy, suplementy i lekarstwa, które mają swój wkład w opóźnianie procesów starzenia się, ale na pierwszym miejscu stawiają treningi i to treningi oporowe, a więc takie, który pozwolą zredukować szybkość procesu zanikania tkanki mięśniowej.

Pamiętajmy! Nie musimy od razu zostać kulturystami z prawdziwego zdarzenia, co zresztą nie w każdym wypadku oznacza zdrowie w pełnym brzmieniu tego słowa. Ale tylko trening oporowy (siłowy) zapewni nam utrzymanie masy mięśniowej na dotychczasowym poziomie. A im większa powierzchnia tkanki mięśniowej, tym lepiej pracuje system hormonalny, lepsze jest oddychanie tkankowe i przemiana materii. Obniżony „stan posiadania” mięśni skutkuje obniżonym stanem funkcjonowania całego organizmu.

Wszystkie osoby, które usilnie pracują nad odmłodzeniem swojego wyglądu zapraszamy do lektury artykułu „Jak wyglądać 10 lat młodziej” zamieszczonego w KiF nr 1/2015

Komentarze: