Joga nie tylko redukuje stres, wzmacnia nasze ciało, ale także zwiększa moc mózgu u starszych osób. Stwierdzono, że ćwiczenia hatha jogi 3 razy w tygodniu poprawia wydajność mózgu i zapobiega rozwojowi demencji.

Badania opublikowane na łamach czasopisma „The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences” zostały przeprowadzone na grupie 108 dorosłych osób w wieku 55-79 lat. Około połowa z tych osób uczestniczyła w zajęciach jogi, druga część stosowała jedynie ćwiczenia rozciągające.

Po 2 miesiącach, grupa trenująca jogę była szybsza i dokładniejsza w testach sprawdzających elastyczność  umysłową niż osoby jedynie rozciągające się. Zanotowano, że joga wpływa na poprawę funkcji poznawczych, w tym zapamiętywania i odtwarzania informacji.

Zauważono również, jak powiedział dr Neha Goethe z Uniwersytetu w Illinois, że joga wpływa na wyciszenie współczulnego układu nerwowego i reakcję organizmu na stres. Prawdopodobnie właśnie dzięki temu mechanizmowi udaje się poprawić funkcjonowanie mózgu.

Komentarze: