Twoja poranna kawa może nie tylko Cię pobudzić, ale także chronić Twoją skórę przed czerniakiem – rakiem skóry. Osoby pijące kawę są mniej narażeni na ten rodzaj nowotworu, tak wynika przynajmniej z nowych badań opisanych w „Journal of National Cancer Institute„.

Okazuje się, że 3-5 filiżanek kawy dziennie wiąże się z  ok. 20% zmniejszeniem ryzyka wystąpienia czerniaka złośliwego. Takiego zdanie jest główny autor badania Erikka Loftfield z Uniwersytetu Yale.

Naukowcy zebrali dane z innych badan i przeprowadzili metaanalizę. Wysłali oni także 3,5 mln kwestionariuszy do mieszkańców Stanów Zjednoczonych w 6 różnych stanach, różniących się spożyciem kawy i nasłonecznieniem.

Po zebraniu wszystkich danych okazało się, że osoby pijące kawę wykazują mniejsze ryzyko występowania raka skóry niż osoby nie pijące jej w ogóle. Wciąż nie wiadomo jednak jak dokładnie kawa oddziałuje na taką ochronę. Naukowcy przypuszczają, że ma na to wpływ kofeina, która chroni komórki skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym-B.

Komentarze: