Lepsza kondycja stawów kolanowych i bioder daje większe szanse na uniknięcie chorób serca. Najnowsze badania wykazały, że osoby, które przeszły w swoim życiu zabiegi chirurgiczne kolan lub bioder mogą mieć zdrowsze serce.

W badaniach wzięło udział 2200 osób w wieku powyżej 55 lat z zapaleniem stawów bioder lub kolan. Naukowcy stwierdzili, że mniejsze szanse na wystąpienie poważnych chorób serca miały osoby, które w swoim życiu przeszły operacje lub zabiegi wyżej wymienionych stawów.

„Zapalenie stawów jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i zgonu. Możliwe, że artroskopia zmniejsza to ryzyko” – tak powiedział autor badań dr Bheeshma Ravi i lekarz na oddziale chirurgii ortopoedycznej na Uniwersytecie w Toronto. Jak dodaje Ravi, nasze badania nie dowodzą 100% związku przyczynowo-skutkowego. Musi to zostać potwierdzono innymi badaniami.

BAdacze podkreślają, że ludzie, którzy wykazują zapalenia stawów zazwyczaj mają także wysokie ciśnienie krwi, cukrzyce typu II i brak aktywności fizycznej. To niezwykle ważne elementy.

Potwierdzono jednak zależność, iż zapalenie stawów wpływa negatywnie na stan serca i może zwiększać ryzyko zawału.

Komentarze: