Kofeina to naturalny i legalny narkotyk, przez który, niezależnie od wieku i płci, można się uzależnić. Coraz więcej młodych osób wykazuje objawy uzależnienia od kofeiny, z tym zastrzeżeniem, że kawa stanowi jedynie mały jej procent. Większość spożywanej kofeiny pochodzi z napojów energetycznych.

Ile kofeiny w ciągu dnia?

To wartości uśrednione, jednak przyjmuje się, że 400 mg dziennie to ilość, któa jest bezpieczna dla każdej zdrowej osoby. W przeliczeniu jest to ok. 4 filiżaek kawy dziennie, 10 puszek coli (pomijając cukier) lub 2 energetyki.

Wartości powyżej 500-600 mg na dobę mogą powodować objawy przedawkowania takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drżenia, przyspieszenia akcji serca.

Kofeina tak, ale nie codziennie

W badaniu z udziałem źródeł kofeiny zbadano 200 osób z czego 40% stanowił mężczyźni, a resztę młodzi chłopcy. Badano regularność spożywania kofeiny i wpływ na objawy uzależnienia.

Zauważono, że już po 4 tygodniach regularnego przyjmowania kofeiny osoby młodsze wykazywały objawy uzależniania (rozdrażnienie, zwiększoną ilość spożycia, zmęczenie). Co więcej, zauważono, że wśród młodych osób okres odstawienny trwa dłużej niż u dorosłych.

Tak, jak w przypadku alkoholu czy narkotyków, to nie ilość lecz systematyczność przez dłuższy okres czasu wpływają głównie na proces uzależnienia. Dlatego też zaleca się, aby nie spożywać kofeiny codziennie, zwłaszcza przez młodsze osoby.

Komentarze: