Jeśli masz kilka kilogramów nadwyżki to niekoniecznie musisz od razu je zrzucać. Czasami może być to nawet przydatne dla zdrowia.

Oczywiście nadwaga i otyłość związane są ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca, cukrzycy czy zaburzeń pracy krążenia. Okazuje się jednak, że czasami bycie nieco grubszym niż nadmiernie chudym jest lepsze dla naszego ciała.

Co ciekawe, nowe badania wskazują na to, że osoby z lekką nadwagą mogą lepiej przechodzić ataki serca niż osoby nadmiernie chude. Wiąże się to z większa ilością energii skumulowanej w ciele osoby z nadwagą. Czasem ta energia może uratować nam życie. Ponadto, takie osoby mają zazwyczaj większą wytrzymałość narządów wewnętrznych, które poniekąd przyzwyczajone są do przeciążenia.

Przede wszystkim w takim zestawieniu liczy się lokalizacja tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa zgromadzona na brzuchu wpływa na zwiększenie ryzyka chorób metabolicznych, natomiast tłuszcz zgromadzony na biodrach, udach i ramionach zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Warto jednak pamiętać, że zbyt duża nadwaga nie jest i nigdy nie będzie zdrowa dla naszego ciała. Zwiększa ona bowiem ryzyko cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, udarów mózgu, zaburzeń krążenia krwi.

Komentarze: