Terapia testosteronem została całkowicie przyjęta w celu leczenia hormonalnego mężczyzn po 50-tce. Obecnie okazuje się, że niskie dawki testosteronu mogą także znacznie zwiększać energię, pamięć i libido.

Oprócz nowych pozytywnych informacji pojawiły się także negatywne aspekty takiej terapii. Mianowicie, wraz z podniesieniem energii i libido u mężczyzn może następować także nasilenie się problemów z serce.

Dr David Samadi uważa, że terapie niską ilością testosteronu ma bardzo pozytywne działanie, o ile stosowana jest w dawkach indywidualnie dobranych i pod okiem lekarskim. Zbyt duża dawka testosteronu w średnim wieku może być ryzykowne, zwłaszcza w kwestiach serca, ale także całej gospodarki hormonalnej.

NEGATYWY

Nagła zmiana ilości testosteronu do poziomów znacznie przekraczających normę może prowadzić do problemów z krzepnięciem krwi. To z kolei zwiększa ryzyko występowania udarów mózgu, zawałów serca. Ponadto, niektórzy mężczyźni, zwłaszcza z ryzykiem raka prostaty nie są dobrymi kandydatami do leczenia tą terapią. Wedle niektórych lekarzy takie leczenie może nawet pogorszyć stan pacjenta.

Terapia ta nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Po za tym są różne metody pobudzania testosteronu – dieta, ćwiczenia siłowe, ograniczenie alkoholu, papierosów czy zmniejszenie stresu.

Komentarze: