Czy wiecie, że wątrobą jest jednym z najważniejszych organów pozwalających na spalanie tłuszczu? Wątroba odpowiada za oczyszczanie naszego ciała i praktycznie wszystkie substancje, które dostarczamy do organizmu mają kontakt z tym narządem. Zatem jak dbać o wątrobę, aby efektywnie wpływała na nasze zdrowie i wygląd?

Jeśli wątroba nie jest zdrowa np. poprzez zaburzenie pracy pęcherzyka żółciowego, to większość procesów, nawet tych związanych ze spalaniem tłuszczu, nie odbywa się prawidłowo i efektywnie.

Jednym z częstych zaburzeń pracy wątroby jest przyjmowanie środków anabolicznych doustnie, które zawsze mają kontakt z wątrobą uszkadzając ją. Podobnie jest z nadmiarem alkoholu, który powoduje zmiany wątrobowe. Istnieje również coś takiego jak „stłuszczenie wątroby” pojawiające się w wyniki spożywania zbyt dużej ilości cukrów prostych np. fruktozy.

Gdy ładunek glikemiczny posiłków jest bardzo wysoki, podobnie jak zawartość fruktozy, to może dochodzić do twardnienia wątroby i powstawaniu blizn. To z kolei może sprzyjać marskości wątroby, jej niewydolności i raka.

W takich sytuacjach spalanie tłuszczu jest o wiele trudniejsze. Otóż to powoduje zwiększenie przechowywania tłuszczu w organizmie.

Jak chronić wątrobę?

Aby chronić ja przed wyżej opisanymi problemami warto ograniczyć spożycie cukrów prostych, głównie fruktozy oraz przyjmować suplement ostropestu plamistego. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w University of Maryland uznano to za lek ziołowy dla większości wątrobowych dolegliwości. W ostropeście zawarty jest flawanoid (sylimaryna), który chroni wątrobę przed toksynami.

Komentarze: