Do niedawna sądzono, że kwasy omega-3 mogą wspomagać leczenie depresji i poprawiać samopoczucie. Okazuje się jednak, że nowe badania całkowicie obalają ten pogląd. Brak dowodów sprawił, że być może duży chwyt marketingowy nie wypali.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważne dla naszego ciała. Są łatwo dostępne w pożywieniu (ryby, owoce morza, orzechy, awokado i nasiona). Do tej pory w wielu publikacjach można było przeczytać, że kwasy te wpływają nie tylko na zdrowie układu krążenia, skórę czy tkankę tłuszczową, ale także maja działanie antydepresyjne.

Wedle najnowszych badań hipoteza ta okazuje się nie mieć żadnych solidnych podstaw. Autorka nowych badań dr Katherine Appleton z Uniwersytetu Bournemouth w Anglii wskazuje, że  nie ma żadnych dowodów na wpływ omega-3 w leczeniu depresji.

w tych badaniach udział wzięło 1500 uczestników, którzy zostali poddani 26 mniejszym badaniom. Część z nich otrzymywała kwasy omega-3, jednak nie odnotowano żadnych zmian w nastroju czy tym bardziej leczenia depresji.

Źródło: Cochrane Library

Komentarze: