Waga mężczyzny wpływa na dziedziczenie informacji genetycznych zawartych w nasieniu. Dzięki temu odkryciu o wiele łatwiej będzie można diagnozować otyłość u dzieci i przygotować terapię.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kopenhaskim wykazały, że wiele informacji może być przekazywanych przez znaki epigenetyczne. Polega to na chemicznych białkach zawartych w DNA, które mogą zmieniać jego strukturę – RNA.

To właśnie tam może być zawarta informacja dotycząca otyłości. Znaki epigenetyczne mogą kontrolować sposób, w jaki geny ulegają ekspresji i zostają przekazywane potomstwu.

Zauważono także, że plemniki u mężczyzn zawierają różne znaki epigenetyczne, między innymi te dotyczące kontroli apetytu i rozwoju mózgu.

Czy to coś zmienia?

W badaniach na plemnikach stwierdzono, że może dochodzić w nich nawet do 5000 zmian strukturalnych, które mają przełożenie na DNA dziecka. Oznacza to, że wraz ze zmianą naszych nawyków żywieniowych i zdrowotnych ulec zmianie może także kod DNA, który potem, w ulepszonej wersji, przekażemy potomstwu.

Źródło: Obesity and bariatric surgery drive epigenetic variation of spermatozoa in humans, Donkin et al., Cell Metabolism, http://dx.doi.org/10.1016/j.cmet.2015.11.004, published 3 December 2015.

Komentarze: