To, że trenujesz i dbasz o linię nie oznacza, że palenie tytoniu nie wpływa na produkcję tkanki tłuszczowej. Palacze są o wiele bardziej narażeni na zwiększanie się ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu niż osoby niepalące.

Palenie tytoniu powoduje koncentrację produkcji tkanki tłuszczowej w centralnej części ciała. Przyczynia się to do powstawania tzw. „jabłkowego’ kształtu ciała, które związane jest z występowaniem wielu zaburzeń metabolicznych, chorób serca i cukrzycą.

Co ciekawe, w analizie osób palących i niepalących zauważono, że choć waga osób palących jest średnio niższa niż niepalących to obwód ich talii jest zwykle większy.

„Podczas palenia, waga ciała zmniejsza się, jednak tendencja do powstawania większej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha jest znacząco większa u osób palących” – mówił autor analizy i profesor Instytutu Kardiologicznego Uniwersytetu w Glasgow Narveed Sattar.

Podsumowując, osoby palące mogą mieć w późniejszym wieku większe problemy zarówno z redukcją tkanki tłuszczowej jak i kontrolą ilości tłuszczu w okolicach brzucha.

Źródło: BMJ Open

Komentarze: