Sen to idealny czas na regenerację organizmu. Wpływa na anabolizm mięśniowy, a także na oczyszczanie naszego mózgu z toksyn. Dzięki określonemu czasu przeznaczonemu na sen możemy zwiększyć wydajność naszego „silnika”.

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, podczas snu nasz mózg oczyszcza się z toksyn powstałych podczas wytężonych prac umysłowych. Wraz z ta teorią przyjmuje się, że sen może wpływać na efektywność uczenia i zapamiętywania.

Zespół specjalistów z University of Rochester Medical Centre uważa, że jednym z głównych powodów, dla których potrzebujemy snu jest oczyszczanie mózgu. Naukowcy wykazali, że podczas snu komórki mózgu kurczą się, otwierają się luki pomiędzy neuronami, co pozwala na wymycie toksyn przez płyn. Jeśli proces oczyszczania mózgu zostanie zaburzony, mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu – tak jak w chorobie Alzheimera, w przebiegu której w mózgu gromadzą się patologiczne białka.Może to wpływać także na lepsze działanie układu nerwowego w mózgu, co z kolei wpływa na lepsze działanie naszego systemu mechaniczno-biologicznego mogącego mieć wpływ na jakość ćwiczeń fizycznych. Oznacza to, że mając czysty mózg możemy czerpać więcej korzyści z ćwiczeń siłowych.

Teoria naukowców z University of Rochester opiera się na dokonanym przez nich w ubiegłym roku odkryciu w mózgu systemu „glimfatycznego” – związanego z komórkami gleju odpowiednika układu limfatycznego, którym przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy oczyszczający tkanki mózgu i transportujący składniki odżywcze. Badania mózgów myszy wykazały, że system glimfatyczny jest podczas spoczynku nawet 10 razy aktywniejszy, a jednocześnie objętość komórek (prawdopodobnie glejowych) spada nawet o 60 procent.

Planowane są badania z udziałem ludzi, które powinny wyjaśnić, na ile słuszna jest teoria dotycząca czyszczenia mózgu podczas snu.

Komentarze: