Probiotyki bardzo silnie łączą się z olejem rybnym, o którym już dziś pisaliśmy. Mikroorganizmy jelitowe mogą bezpośrednio przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych. Aby przekonać się o takim zjawisku przeprowadzono kolejne badania, których celem było określenie wpływu probiotyków na metabolizm.

Całe badania przeprowadzone przez zespół Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji były wykonane bardzo holistycznie. Naukowcy zwracali uwagę, że to nie ilość kalorii jest najważniejsza, a źródło z jakiego te kalorie uzyskujemy. W związku z tym w badaniu ważny udział wziął błonnik, który jest źródłem energii dla bakterii pokarmowych. Oprócz błonnika myszom podawano także probiotyki, które wskazały, że niezależnie od wagi ciała czy diety probiotyki normują bądź równoważą szkodliwy wpływ tych obu aspektów.

Aby przekonać się także wpływie oleju rybnego na zdrowie jelit podawano go myszom w codziennej diecie. Zauważono, że znacząco obniżyła się ilość stanów zapalnych jelit, a także zwiększyła się populcja bakterii związanych z ograniczaniem przyrostu masy ciała i metabolizmu glukozy.

Oznacza to, że olej rybny jak, probiotyki oraz błonnik mogą stanowić bardzo silną ochronę naszego zdrowia jelitowego pomagając zarówno w metabolizmie jak i produkcji zdrowych bakterii.

Źródło: Cell Metabolism

Komentarze: