Zrzucenie kilku kilogramów jest nie tylko dobre dla zdrowia, w tym kondycji serca czy układu krążenia, ale także dla jakości snu. Osoby, które tracą średnio 5% tkanki tłuszczowej śpią głębiej i efektywniej korzystają z odpoczynku.

Towarzystwo Endokrynologii w Chicaco opowiedziała na ostatnim spotkaniu o wpływie odchudzania na poprawę jakości snu i nastroju.

Zbadano 390 otyłych mężczyzn i kobiet w ciągu 2 lat. Uczestników przydzielono do 1 z 3 programów odchudzania. 1 grupa otrzymywała materiały drukowane edukacyjne, 2 grupa korzystała z doradztwa dietetycznego, a 3 grupa otrzymywała zamienniki posiłków i preparaty odchudzające.

Pierwsze wyniki pojawiły się po 6 i 24 miesiącach. Porównywano tych, którzy stracili 5% tkanki tłuszczowej od pierwotnej masy ciała z tymi, którzy stracili mniej niż 5%. Uwzględniano przy tym wiek i płeć.

We wszystkich grupach, ooby, którzy zmniejszyły ilość tkanki tłuszczowej o 5% lub więcej zwiększali ilość snu średnio o 21 minut oraz wykazywali lepsze samopoczucie, nastrój i większą ilość energii.

Utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej poprawia metabolizm organizmu, dzięki czemu trawienie, wchłanianie i wydalanie zaczyna funkcjonować sprawniej. Nasz organizm oczyszcza się, co wpływa głównie na nasze samopoczucie. Ponadto, układ krążenia pracuje spokojniej, co także ma wpływ na odczuwanie somatyczne czyli ogólne samopoczucie.

Komentarze: