To europejskie ziele, które znane jest medycynie naturalnej od tysięcy lat wykazuje działanie antydepresyjne. Dzięki specjalnym substancjom chemicznym zawartym w tej roślinie nasz mózg potrafi pomóc nam w poprawie nastroju.

Badanie, w którym możemy przeczytać o zdrowotnym działaniu różeńca górskiego zostało opublikowane w czasopiśmie „Phytomedicine”. Samo badanie zostało przeprowadzone na Uniwerystecie Pennsylvanii a jego celem było porównanie działanie ekstraktu z rożeńca z sertraliną – powszechnym lekiem na depresję.

Wyniki wykazały, że oba te środki pozwoli na ograniczenie objawów depresyjnych. Niestety, pacjenci otrzymujący sertralinę znacznie częściej wykazywali objawy działań niepożądanych (67%) niż pacjenci z ekstraktem z rośliny (30%).

Sugeruje to, że być może terapia ziołowa może pomagać pacjentom z depresją, którzy nie chcą przyjmować leków o silnym działaniu. Rożeniec ma działanie pobudzające ilość dopaminy i serotoniny w mózgu, czyli hormonów, których ilość w mózgu osoby z depresją jest zaburzona.

Do dodatkowych działań rożeńca górskiego zaliczamy:

– zwiększanie energii
– zwiększanie możliwości poznawczych
– poprawa nastroju

Źródło: Medical News Today

Komentarze: