Czasem wystarczy zaufać przyrodzie, aby uzyskać z niej to co najlepsze. Jak się okazuje, promienie słonecznie mogą obniżyć nasze ciśnienie krwi. Jak?

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania) zauważyli, że promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka poprzez zmianę składu tlenku azotu w skórze i krwi.

Sam tlene azotu i odpady związane z jego produkcją wpływają znacząco na ciśnienie krwi. Gdy promienie słoneczne zaczynają na nas oddziaływać, wtedy małe ilości tlenku azotu przenoszone są ze skóry do układu krążenia co wpływa na obniżenie ciśnienia.

Punktem wyjścia do tych badań była obserwacja zmian ciśnienia w zależności od szerokości geograficznej i porą roku. Wyższe ciśnienie obserwuje się zimą w krajach daleko położonych od równika.

Eksperyment polegał na przeprowadzeniu sesji naświetlania specjalnymi lampami. Każda z nich trwała 20 minut, ale tylko jedna z nich połączona była z promieniami UV.

Ultrafiolet powodował rozszerzania naczyń krwionośnych obniżając przy tym ciśnienie krwi.

Zatem warto korzystać ze słonecznych dni z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości i długości czasu spędzanym na zewnątrz.

Komentarze: