Nowe badania pokazują, że mamy tendencje do jedzenia większej ilości pokarmu w towarzystwie bliskich osób, zwłaszcza jeśli wśród nich jest osoba z nadwagą  Ta psychologiczna została udowodniona na licznej grupie studentów.

Badania przeprowadzone na Southern Illinois University mówią o tym, że ludzie są bardzie słonni zamówić większą porcję niezdrowego jedzenia podczas spotkania ze znajomymi, zwłaszcza jeśli któreś z nich wykazuje nadwagę.

W badaniu wzięło udział 82 studentów, którzy jedli spaghetti i sałaty. Jedna z osób, która miała pełnić rolę osoby z nadwagą została ucharakteryzowana. Każdemu z uczestników przydzielono 1 z 4 scenariuszy spotkania: osoba z nadwagą jadła sałaty i zdrowy makaron; spotkanie bez osoby z nadwagą; osoba z nadwagą jadła niezdrowy makaron pszenny i smażone rzeczy; osoba bez nadwagi jadła niezdrowy makaron pszenny oraz smażone rzeczy.

Wynik tego był taki, że jeśli na spotkaniu z osobą z nadwagą my zamówimy o 30% więcej jedzenia, natomiast jeśli spotkamy się bez osoby z nadwagą, wtedy jemy o 40% mniej niezdrowych rzeczy.

Wszystko oczywiście zależy od tego jakie mamy przyzwyczajenia dietetyczne. Jeśli odżywiamy się w zdrowy i zbilansowany sposób, wtedy niezależnie od sytuacji zjemy wyznaczoną przez siebie porcję.

Komentarze: