Czy terapia hormonalna z udziałem testosteronu u mężczyzn może mieć pozytywne skutki dla walki z cukrzycą typu II? wedle autora jednego z badań niski poziom testosteronu ma wpływ na zmniejszenie wrażliwości insulinowej.

Wydział Lekarski na Uniwersytecie Buffalo przeprowadził badania z udziałem terapii hormonalnej i testosteronu na mężczyznach z cukrzycą typu II.

Udział w badaniu wzięło ponad 2 tys. osób, z czego 33% stanowili mężczyźni z cukrzycą bądź opornością insulinową. W innym badaniu skorelowanym z głównym, zauważono, że nastoletni chłopcy chorzy na cukrzycę typu II wykazują zmniejszoną ilość testosteronu, nawet o 50% niż średnie ilości.

Ta charakterystyka utrzymywała się także u dorosłych mężczyzn, którzy w dojrzałym wieku również mieli obniżony poziom testosteronu.

Terapia testosteronem

W głównym badaniu podawano mężczyznom odpowiednie dawki testosterony przez 24 tygodnie. Stosowanie tej metody nie zmieniło masy ciała pacjentów, ani nie zmniejszyło ich tkanki tłuszczowej. Zmiany były nieznaczne.

Stosunkowo niewielka zmiana nastąpiła w kwestii wrażliwości na insulinę. Wykazano wzrost o 32% wychwytu glukozy oraz ekspresji genów, które pośredniczą w sygnalizacji insulinowej.

Źródło: Medical News Today

Komentarze: