Choć przemysł reklamowy suplementów diety pokazuje, że wszystkie osoby, które zrzucają wagę wykazują wielką poprawę nastroju i samopoczucia, to w rzeczywistości może być na odwrót.

W badania przeprowadzonym przez angielskich badaczy okazało się, że osoby tracące wagę wykazują częściej objawy depresji. W badaniu wzięło udział 2000 osób z nadwagą i otyłością w ciągu 4 lat.

Badano wpływ redukcji wagi na aspekty psychologiczne. Wydawać by się mogło, że osoby zmagające się z nadwagą oraz otyłością pragną zmniejszyć wagę. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak się dzieje.

Choć redukcja wagi, zwłaszcza w rozwiniętej otyłości przynosi duże korzyści zdrowotne, to skutki psychologiczne mogą być negatywne. W badaniu angielskich naukowców zauważono, że choć 14% uczestników schudło ponad 5% całej masy ciała, to nie wykazywali oni radości, a wręcz ich odczucia psychiczne pogorszyły się niezależnie od grupy, płci oraz wieku.

Wytłumaczeniem może być kilka aspektów m.in. ograniczenie jedzenie, które psychologicznie kojarzy się z przyjemnością i euforią wywołaną dostarczaniem kalorii; obniżenie samopoczucie przez diametralne zmiany metaboliczne, syndrom odstawienny podobny do walki z nałogiem.

Komentarze: