Witamina D uznawana przez wielu dietetyków jako jedna z najważniejszych witamin po raz kolejny zaskakuje swoim działaniem. Tym razem badano ją pod kątem antyrakowym.

Witamina D jest zawarta w promieniach słonecznych. Populacje zamieszkując mniej nasłonecznione obszary ziemi mają większą podatność na osteoporozę a nawet stwardnienie rozsiane.

Sprawność fizyczna również zależy od poziomu witaminy D. U starszych osób, gdzie bardzo często występują niedobory witamin i minerałów, można zauważyć spadek aktywności, ruchowości i w niektórych przypadkach zwiększenie zagrożenia nowotworowego.

Uśrednione zalecane dzienne dawkowanie wynosi:

  • 1-70 lat – 600 jednostek/dzień
  • 71+ – 800 jednostek/dzień
  • Kobiety w ciąży – 600 jednostek/dzień

Przed przystapieniem do regularnego przyjmowania witaminy D zaleca się jednak konsulatację z lekarzem.

Profesor medycyny na Uniwersytecie Wake Forest w Stanach Zjednoczonych uważa, że niedobór witaminy D nie tylko wpływa na nasze kości, ale także sprawnośc fizyczno-psychiczną. Witamina D w jego teorii wpływa znacznie na siłę mięśni oraz zmniejszenie ryzyko zachorowania na raka.

Inny naukowiec – Michael Holick zauważył, że dużym problemem dla populacji jest także niedobór witaminy D u kobiet w ciąży. Poprzez niski poziom witaminy D u matek noworodki są zdaniem Holicka bardziej narażone na zachorowania w poźniejszym wieku (osteoporoza, krzywica czy nawet problemy neurologiczne).

Podobnie jest z cukrzykami, którzy w większości wypadków wykazują się niskim poziomem witaminy D. Jej niedobór wpływa także na problemy z wahaniami wagi ciała.

Polecamy korzystać ze Słońca w tak ciepłe letnie dni, a w okresie jesienno-zimowym suplementację witaminy D.

Komentarze: