Jeden z najważniejszych ludzkich hormonów nie tylko odpowiada za wzrost organizmu podczas dorastania, ale także pomaga budować mięśnie, spalać tłuszcz, zwiększać libido i wydatkować energię. Na temat hormonu wzrostu pojawia się często wiele pytań, przytoczymy kilka z nich i odpowiemy na nie.

Czym jest hormon wzrostu?

To hormon produkowany w naturalny sposób przez nas organizm w przysadce mózgowej. Jest on odpowiedzialny, jak sama nazwa wskazuje, za wzrost i regenerację komórek. Jego odpowiedni poziom nie tylko wpływa na zwiększanie masy mięśniowej, ale także na utrzymanie zdrowia wszystkich innych komórek w tkankach człowieka. Na samym początku pozyskiwanie hormonu wzrostu odbywało się na zasadzie pobierania go z przysadki osób zmarłych (1950r), natomiast od 1981 roku jest on produkowany syntetycznie w laboratoriach.

 

Ile hormonu można produkować naturalnie?

Zdrowi mężczyźni produkują zazwyczaj 5 nanogramów na mililitr krwi. Zdrowe kobiety produkują 2 razy więcej, ma to swoje zastosowanie w celach rozrodczych.

 

Skąd mam wiedzieć, że mam niedobór hormonu wzrostu?

Wystarczy wykonać test. Polega ono na prostym badaniu krwi.

 

Czy hormon wzrostu może być niebezpieczny?

Kiedyś twierdzono, że kreatyna jest niezwykle szkodliwa na naszego organizmu, a dziś uważa się ja za jeden z najlepszych suplementów naturalnych. Wielu badaczy uważa, że hormon wzrostu i jego niepożądane działanie jest mocni przesadzone (Eric Braveman z Path Medical New York). Należy brać jednak pod uwagę fakt, iż każdy organizm może inaczej zareagować na ingerencję obcego hormonu.

 

Jak zwiększyć poziom hormonu bez przyjmowania go zewnętrznie?

Są dwa czynniki, które wpływają na zwiększanie poziomu hormonu wzrostu bez przyjmowania dopingu. Pierwszym z nich jest trening siłowy. Im więcej ćwiczysz tym więcej hormonu jest uwalniane. Ostatnie badania poświęcone temu hormonowi wykazały, że po treningu siłowym u osób aktywnych fizycznie cyrkulacja i produkcja GH jest bardzo wysoka.

Drugim czynnikiem jest odpowiednia ilość snu. Bardzo silny wzrost hormonu następuje w fazie głębokiego snu. Zalecane jest 7-9 godzin snu na dobę, aby poziom hormonu był jak najwyższy.

 

Jakie suplementy mogą podnieść poziom GH?

Multiwitaminy mogą podnosić poziom hormonu wzrostu z uwagi na bogactwo substancji odżywczych. Arginina i glutamina także wpływają na zwiększenie produkcji tego hormonu.

 

=====================================================================

Arginina zwiększa teoretycznie poziom kilku istotnych hormonów anabolicznych, a w szczególności hormonu wzrostu (hGH), co zdecydowanie ułatwia rozwój beztłuszczowej masy mięśniowej, zwiększa wydolność i wytrzymałość treningową. NO hamuje ponadto aktywność enzymów katabolicznych z grupy proteaz cysteinowych, co ogranicza rozpad i minimalizuje straty białek mięśniowych (działanie antykataboliczne). Zapraszamy do naszego SKLEPU

1705

Komentarze: