Zwiększona ilość estradiolu w organizmie może przyczynić się do wywołania poważnych reakcji alergicznych, które mogą być ryzykowne dla zdrowia i życia. Podniesienie poziomu enzymu syntazy tlenku może wywoływać niektóre objawy anafilaksji.

Anafilaksja to reakcja alergiczna wywoływana przez leki, żywność, użądlenia owadów lub ugryzienia. W przypadku którejś z wymienionych sytuacji komórki odpornościowego uwalniają enzymy powodujące pęcznienie tkanek i naczyń krwionośnych. Wynikiem tego może być zaczerwienienie skóry, wysypka, a nawet problemy z oddychaniem. W skrajnych wypadkach może dojść do wstrząsu lub zawału serca.

W badaniach przeprowadzonych w Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych zauważono, że wzrost estradiolu (rodzaj estrogenu) zwiększa poziom enzymu zwanego syntazą tlenku (eNOS), który sprzyja reakcjom alergicznym, w tym anafilaksji. Naukowcy zablokowali ten mechanizm u myszy, co poskutkowało obniżeniem się objawów alergicznych.

Być może będzie to punkt wyjścia do opracowania nowych metod leczenia alergii.

Komentarze: