Mięsień dwugłowy ramienia zbudowany jest z głowy krótkiej, która przyczepia się do wyrostka kruczego łopatki oraz głowy długiej, rozpoczynającej się na guzku nadpanewkowym. Następnie biegnąc ku dołowi dwie części łączą się w jeden brzusiec i przyczepiają do guzowatości kości promieniowej. Jest to mięsień dwustawowy odpowiadający za ruchy w stawie ramiennym i łokciowym. Staw ramienny we współpracy głowy długiej i krótkiej jest zginany, natomiast w momencie wyizolowania głowy długiej zachodzą ruchy odwodzenia i obracania do wewnątrz, głowa krótka zaś odpowiada za przywodzenia ramienia.

Zapalenie przebiega, w prawie wszystkich przypadkach, na przebiegu głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia w jej górnej części. Jakiekolwiek zmiany zapalne zachodzą pod wpływem sumowania się mikrourazów na tle zajęć sportowych, zawodowych czy prac domowych. Typowymi objawami są dokuczliwe bóle pojawiające się zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, utrudniające prawidłowe funkcjonowanie kończyny. Najczęstszą bolesną okolicą jest przednia część ramienia i problem z unoszeniem ręki nad głowę.

W ostrym okresie choroby wskazane jest stosowanie leków przeciwzapalnych, które pomogą w likwidowaniu bólu. Zaleca się także wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu stopniowo zwiększając stopień trudności, a także włączanie do planu treningowego ćwiczeń z taśmami oporowymi, piłką rehabilitacyjną czy poduszką sensomotoryczną.

Komentarze: