Dna moczanowa czyli jedna z form zapalenia stawów, może przyczyniać się do zwiększania ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II. W badaniu na 75 tys. osób zauważono, że ryzyko to wzrasta aż to 75%.

Co ciekawe, już na początku okazało się, że dna moczanowa zwiększa ryzyko cukrzycy o 75% u kobiet, natomiast u mężczyzn jedynie o 22%. Dna moczanowa powoduje silny ból i obrzęk stawów, najczęściej nóg. Choć to mężczyźni częściej cierpią na to schorzenie, to jednak ryzyko cukrzycy dotyka w większej liczbie kobiety.

Naukowcy porównali przypadki od 1995 roku do 2010. Porównano ok. 35 000 osób z dną moczanową z ponad 135 tys osób bez tego schorzenia. Brano pod uwagę wiek, płeć, ciężar ciała, aktywność fizyczną oraz dietę. Wyniki badań opublikowano na łamach „Annals of the Rheumatic Diseases” i opisuje ono, że 3/4 nowych przypadków tego schorzenia pojawia się wśród mężczyzn.

Jak się jednak okazało, szanse rozwoju cukrzycy wraz z dną moczanową były o wiele większe u kobiet, u których o wiele rzadziej występowało to schorzenie. Naukowcy wciąż nie wiedzą jaka jest zależność tego mechanizmu oraz tak duża różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami. Dlatego też, warto pamiętać o tym, że jeśli wystąpi u nas zapalenie stawów, to warto pomyśleć o zmianie diety tak, aby uniknąć rozwoju cukrzycy.

Komentarze: