Nowo stworzona cząsteczka o nazwie „Związek 14” hamuje funkcję komórką enzymu ATIC, który jest zaangażowany w metabolizm i odkładania się innej cząsteczki ZMP w komórkach. Wzrost ZMP sprawia, że gdy brakuje nam energii aktywowany jest czujnik energetyczny komórek zwany AMPK, który zwiększa wychwyt glukozy i metabolizm.

Opublikowane w „Chemistry and Biology” badania na temat aktywacji AMPK i „Związku 14” wykazały, że istnieje sposób na znaczne obniżenie poziomu glukozy na czczo we krwi, lepszą tolerancję glukozy i ograniczanie ryzyka otyłości.

Dr Ali Tavassoli, profesor biologii chemicznej na Uniwersytecie Southampton stwierdził, że zrozumienie mechanizmu enzymu AMPK może mieć wpływ na leczenie cukrzycy oraz zwiększenie tlenowych możliwości naszych komórek. AMPK aktywuje się poprzez zmianę metabolizmu, a zatem jest możliwe jego „uruchamianie”.

We wstępnych badaniach przeprowadzonych na myszach zauważono, że aktywacja AMPK prowadzi do obniżenie poziomu cukru we krwi na czczo, zmniejszenia odporności na insulinę, poprawy tolerancji glukozy oraz redukcji masy ciała.

Źródło:  „AMPK Activation via Modulation of De Novo Purine Biosynthesis with an Inhibitor of ATIC Homodimerization.” Chem Biol. 2015 Jul 23;22(7):838-48.

Komentarze: